Můžete si koupit


Přejít do e-shopu

Vernisáž výstavy Olomoucká synagoga zahájila Dny židovské kultury

AKTUALITA | 20. 10. 2017

Hned v první den okupace vypálili olomoučtí fašisté unikátní synagogu postavenou v maursko-byzantském stylu, která stála

     

za Terezskou bránou na dnešním Palachově náměstí. Její krásu, velikost i tragický válečný osud celé židovské obce nyní připomíná nová výstava v Arcidiecézním muzeu nazvaná Olomoucká synagoga (1897 – 1939)

„Výstava má dvě části. První tvoří samotná architektura synagogy a tvorba architekta Jakoba Gartnera, druhou pak náboženský život olomoucké židovské obce do roku 1942, který připomenou textové panely s medailony významných představitelů obce, dobové fotografie nebo dochované modlitební knihy,“ uvedla kurátorka výstavy Gabriela Elbelová.

Návštěvníci uvidí i část dochovaného originálního vybavení zaniklé stavby jako lavice a vitrážová okna. „V olomouckém templu bylo původně kolem sta lavic, ale zachovalo se jich jen deset řad. Už na konci roku 1939 je koupila farnost v Olšanech u Prostějova, kde v místním kostele sv. Jana Křtitele sloužily až do roku 2003. Tři řady lavic se podařilo získat občanskému sdružení Respekt a tolerance pro nedávno zrekonstruovanou synagogu v Lošticích. Právě odtamtud nám zapůjčili jednu řadu lavic spolu s pěti vitrážovými okny, “ doplňuje kurátorka.

Na výstavě se podílela kromě Muzea umění také Židovská obec Olomouc. Z výstavy je pak nadšený její předseda a zároveň předseda Federace židovských obcí Petr Papoušek: „Je skvělé, že jsou tady exponáty, které byly původně používány v olomoucké synagoze. Je tady také plno zajímavých textů a fotografií, které jsem ještě neviděl.“

Výstava představí i přerovského rodáka, architekta židovského původu Jakoba Gartnera, který postavil olomouckou synagogu v historizujícím stylu s maursko-byzantskými prvky. Stavěl ale i obytné domy, z nichž některé dodnes stojí v Olomouci. „Vyprojektoval třeba budovu Pöttingea ve stylu anglické gotiky. Jeho dílem je také vila Eduarda Hamburgera na rohu Vídeňské a Havlíčkovy ulice. Osobnost architekta i kontext jeho díla přiblíží přednáška Pavla Zatloukala,“ dodává. 

Dny židovské kultury Olomouc

  

Nová výstava v Arcidiecézním muzeu Olomouc je součástí již desátého ročníku Dnů židovské kultury, které se konají od 19. do 29. října a jejichž pořadateli jsou kromě Muzea umění i Židovská obec a Centrum judaistických studií FF UP. Program festivalu je letos obsahově nasměrován právě k tématu synagogy. Filmová sekce představí čtyři dokumenty pohlížející na synagogu jednak jako na specifický architektonický „žánr“, ale také jako na místo stmelující komunitu a uchovávající tradici a kontinuitu.

Pro odborníky je určena mezinárodní konference Proměny židovského života: Moravští Židé na přelomu 19. a 20. století. Divadelním lákadlem festivalu je představení komorní inscenace Anna Franková v režii Šimona Spišáka, za něž slovenská herečka Lucia Korená z nitranského Nového divadla získala prestižní Dosku (obdobu českých Cen divadelní kritiky) za nejlepší ženský herecký výkon roku. „Dětem i dospělým je určena městská hra Přes zlaté kostky na cestě, která nabídne neobvyklou odpolední procházku městem s poznáváním osudů a příběhů členu zdejší židovské komunity,“ uvedl dramaturg festivalu Alexandr Jeništa. Dny židovské kultury nabídnou dětem kromě městské hry i pohádku. „Připravena je také nedělní loutková pohádka Hlupáci z Chelmu v podání pražského Studia Damúza,“ doplňuje Jeništa.

Hudebním vrcholem festivalu pak bude koncert izraelské skupiny Tatran. „Jazzově rockový nářez s prvky klasiky a elektroniky předvede trio Tatran, které se v Olomouci zastaví na turné mezi izraelskou Haifou a německým Frankfurtem.“

Návrat olomoucké tóry

K duchovním vrcholům festivalu pak bude patřit návrat vzácného pergamenového svitku tzv. olomoucké Tóry, který patříval místní židovské obci. Za války se stal součástí nacistických svozů cenností ze synagog a v šedesátých letech ji socialistický režim prodal do Anglie. Tóra restaurovaná v USA se jako dlouhodobá zápůjčka vrací olomoucké Židovské obci téměř 80 let po té, co byla naposledy čtena v olomoucké Gartnerově synagoze.

„Tóra musela být doopravena, aby se z ní dalo číst. V neděli pak bude doopravena specializovaným písařem přímo v Olomouci za doprovodu hostů a jejich jménem se budou dopisovat písmena. Poté bude slavnostně vnesena do synagogy,“ popisuje speciální nedělní program předseda Židovské obce Olomouc Petr Papoušek. 

Foto: MUO/ Tereza Hrubá

Fotogalerie
Vernisáž výstavy  

Výstavu zahájil předseda Federace židovských obcí Petr Papoušek a zástupce ředitele MUO Ondřej Zatloukal.

Vernisáž výstavy

Plný sál návštěvníků přivítal i ředitel Muzea umění Michal Soukup

Vernisáž výstavy

Kurátorka výstavy Gabriela Elbelová představila publikaci Olomoucká synagoga (1897 - 1939)

Vernisáž výstavy

Prezident Memorial Scroll Trust Jeffrey Ohrenstein

Vernisáž výstavy

Slavnostní zahájení výstavy vyvrcholilo kantorskými zpěvy v podání rabbi Michaela Dushinského.

Vernisáž výstavy

Slavnostní zahájení výstavy vyvrcholilo kantorskými zpěvy v podání rabbi Michaela Dushinského.

Vernisáž výstavy

Slavnostní zahájení výstavy vyvrcholilo kantorskými zpěvy v podání rabbi Michaela Dushinského.

Olomoucká synagoga (1897–1939)

Výstava představí nejvýznamější osobnosti z historie židovské komunity v Olomouci.

Olomoucká synagoga (1897–1939)

Návštěvníci uvidí i vybavení synagogy.

Olomoucká synagoga (1897–1939)

Návštěvníci uvidí i vybavení synagogy.

Olomoucká synagoga (1897–1939)

Vystaveny jsou i plány synagogy z dílny Jakoba Gartnera.

Olomoucká synagoga (1897–1939)

Velkou vzácností jsou pak vitráže, které téměř zázračně přežily požár synagogy.


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc zavřeno
Muzeum moderního umění zavřeno
Arcidiecézní muzeum Kroměříž zavřeno

Pondělí | 15. 8. 2022

Dnes je zavřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

11 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies