Můžete si koupit

Byli jsme světoví! Expo Brusel, Montreal, Ósaka z archivu architekta Miroslava Řepy

Přejít do e-shopu

V 93 letech zemřel architekt propojený s výstavami Expo Miroslav Řepa

AKTUALITA: 08 06 2023

Ve středu 7. června nás navždy opustil uznávaný český architekt Miroslav Řepa. Svůj život propojil s výstavami Expo, pro tu montrealskou dokonce navrhoval československý pavilon. Své vzpomínky na první tři výstavy ještě loni prezentoval výstavou v Muzeu umění, kterému věnoval svůj cenný archiv.

„Na výstavě v Bruselu 58, kde jsem byl jen návštěvníkem, jsem si říkal, kde bude příští výstava? Tehdy jsem nevěděl, že Československo pojede až v roce 1967 Montrealu, ale bylo jasné, že na náš pavilón bude vypsána velká architektonická soutěž. To jsme si pak s kolegou v našem malém pražském ateliéru řekli, proč bychom to nezkusili. Pustili jsme se do toho. Soutěž to byla anonymní a po velkém bruselském úspěchu tria Cubr, Hrubý, Pokorný se počítalo, že právě oni jsou v poslední obálce. Všichni o tom byli přesvědčeni, ale objevila se jména Řepa a Pýcha. Není to syn Karla Řepy? No jo! Bylo to velké pozdvižení. Dokonce panovaly obavy, jestli jsme vůbec schopni, to co jsme namalovali, dovést do realizace. A to takové, která měla oslovit celý svět,“ vzpomínal loni v Olomouci Miroslav Řepa.

Pro Muzeum umění také natočil několik vzpomínek, které si nyní můžete pustit a spolu s námi na Miroslava Řepu zavzpomínat.

Rozhovor s architektem Miroslavem Řepou jsme publikovali také v časopise Muzeion na stranách 46 - 49.

Fotogalerie
Miroslav Řepa při zahájení své loňské výstavy v MUO

Foto: MUO/Tereza Hrubá


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30 - 18.00

Úterý | 26. 9. 2023

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies