Mikulski, Kazimierz

Kazimierz Mikulski (10. února 1918 – 27. července 1998)

Bez názvu, 1948

olej, tuš, lepenka, papír, 30 x 21 cm, získáno 2012, inv. č. O 2717

Kazimierz Mikulski je polský malíř, herec, scénograf, divadelní režisér, ilustrátor, básník, jeden z představitelů polského surrealismu a poetické, lyrizující malby. Mikulski patří do skupiny krakovských umělců a vedle Tadeusze Kantora je zásadní postavou zdejší alternativní divadelní scény.

Mikulského výtvarná estetika vzniká kombinací abstrakce a surrealismu, zasazováním reálných předmětů do abstraktních kompozic. Grotesknost, která je jeho tvorbě vlastní nejen na přelomu 40. a 50. let, se odráží také v divadelních inscenacích, které připravoval v Teatru Lalki i MaskiGroteska‘/ Divadle loutek a masek ‚Groteska‘ v Krakově‘, respektive Kantorově divadle Cricot 2. Arkadické vize s fantastickými zvířaty a rostlinstvem (Łąka/ Louka, 1950) doplňují plátna tlumené, zemité barevnosti s převahou volného prostoru, do nějž je zasazeno jen nemnoho rekvizit, evokují melancholickou, mnohdy cirkusovou poetiku (Lunapark I, 1950). S malířskou strategií úzce souvisí volba (bohatě metaforických, absentujících) pojmenování. 

Mikulského obraz ze sbírek Muzea umění Olomouc z konce 40. let je součástí stále expozice výtvarného umění druhé poloviny dvacátého století Století relativity II.  Více informací na webu Central European Art Database nebo v rámci CEAD Point.

Fotogalerie
Kazimierz Mikulski
Bez názvu, 1948


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc zavřeno
Muzeum moderního umění zavřeno
Arcidiecézní muzeum Kroměříž zavřeno

Pondělí | 4. 12. 2023

Dnes je zavřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

9 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies