Koncert Krzysztofa Pendereckého

Krzysztof Penderecki (*1933), polský skladatel klasické hudby a oper, jeden z nejvýraznějších představitelů hudební avantgardy druhé poloviny 20. století.

 

Chrám Panny Marie Sněžné zažil ve čtvrtek 20. září nejočekávanější událost letošního olomouckého podzimu, tedy alespoň z hlediska vážné hudby – koncertovala zde legenda světové avantgardy, držitel ceny Grammy, skladatel a dirigent Krzysztof Penderecki. Společně s krakovskou Filharmonií Karola Szymanowského slavnostně zahájil největší výstavu v historii Muzea umění – Rozlomená doba 1908–1928. Ikona polské i světové vážné hudby zároveň tímto koncertem odstartovala 25. ročník Podzimního festivalu duchovní hudby a oslavila své pětaosmdesáté narozeniny.

V zaplněném chrámu zazněla jeho celovečerní duchovní skladba Credo, komponovaná pro velký orchestr, sbory a kvinteto sólistů. 

Instrumentální část skladby Credo nastudovala pro olomoucký koncert Filharmonie Karola Szymanowského z Krakova pod taktovkou samotného autora a jubilanta Krzysztofa Pendereckého, jemuž byl jako druhý dirigent nápomocen Maciej Tworek. Ten Krzysztofa Pendereckého také zhruba v polovině skladby vystřídal u dirigentského pultíku.

Nedílnou a podstatnou součástí kompozice jsou dva monumentální sbory. Vedle Filharmonického smíšeného sboru Krakov se představil i Filharmonický chlapecký sbor Krakov. Do Olomouce přicestovala také pětice předních polských pěvců, kteří jsou častými interprety Pendereckého děl – sopranistky Iwona Hossa a Karolina Sikora, altistka Małgorzata Pańko-Edery, tenor Adam Zdunikowski a bas Piotr Nowacki. 

Na speciálním pódiu vyrobeném jen pro tuto událost se tak objevilo celkem dvě stě čtrnáct umělců a jejich síla byla znatelná již od prvních tónů.

„Obvykle mají diváci mou hudbu rádi, což mě samozřejmě těší. Snad tomu bude tak i v Olomouci,“ přál si držitel ceny Grammy ještě před koncertem. Jeho očekávání se stoprocentně naplnilo, vystoupení publikum uchvátilo, což dalo po zaznění posledního tónu jasně najevo dlouhým potleskem.

Po koncertě zavítal Krzysztof Penderecki společně se svou manželkou, Maciejem Tworkem a sólisty do Muzea moderního umění, kde si prohlédl výstavu Rozlomená doba1908–1928 a zapsal se i do pamětní knihy. 

Podzimní festival duchovní hudby 2018 

Koncert krakovské filharmonie zahájil také Podzimní festival duchovní hudby Olomouc, který již více než čtvrtstoletí přináší na přelomu září a října do duchovních prostor v Olomouci přehlídku pokladů evropské duchovní hudby. Díky tomu se zařadil mezi respektované hudební události v České republice. Program čerpá z bohatství odkazu hudební kultury od středověku po současnost s tím, že se festival již od počátku zaměřil na velká oratorní a kantátová díla nejvýznamnějších evropských skladatelů.

Na posluchače čeká i řada dalších pozoruhodných koncertů. Výročí vzniku republiky v roce 1918 připomene rozsáhlé dílo Josefa Bohuslava Foerstera Svatý Václav, op. 140 (7. 10.), v kterém vedle orchestru účinkuje i dětský a smíšený sbor a řada sólistů. Dílo mělo premiéru v roce 1929 a vzhledem k velkému interpretačnímu aparátu je provozováno jen velmi málo. Uvedení této mimořádné skladby bude proto přenášet rozhlas i televize.

Z velkých oratorních děl zazní i posluchačsky mimořádně oblíbené Requiem Giuseppe Verdiho (19. 10.), které je ozdobou jakéhokoliv festivalu a v české premiéře i skladba Stabat Mater žijícího velmi úspěšného anglického skladatele Karla Jenkinse (23. 9.). Žánrově netradiční bude autorský projekt varhanice a zpěvačky Katty, která vystoupí  v samostatném autorském večeru podpořena i světelným designem (30. 9.). Na festivalu zazní i hudba baroka a renesance, která programově souvisí s městem, v kterém je festival pořádán.

Projekt je spoluorganizován Institutem Adama Mickiewicze, který působí pod značkou Culture.pl v rámci mezinárodního kulturního programu POLSKA 100, který doprovází stoletou obnovu nezávislosti Polska. Tento program je financován Ministerstvem kultury a národního dědictví Polské republiky v rámci víceletého programu NIEPODLEGŁA 2017–2021.


Fotogalerie

Krzysztof Penderecki

Legenda světové hudby, polský skladatel a dirigent Krzysztof Penderecki

Krzysztof Penderecki a Maciej Tworek
Krzysztof Penderecki a Maciej Tworek
Iwona Hossa, Karolina Sikora, Małgorzata Pańko-Edery

Sólistky krakovské filharmonie.

Piotr Nowacki

Sólista Krakovské filharmonie.

Krzysztof Penderecki
Maciej Tworek

Asistent Krzysztofa Pendereckého se dirigoval druhou polovinu skladby.

Maciej Tworek
Krzysztof Penderecki
Krzysztof Penderecki: Credo
Krzysztof Penderecki: Credo

Polský skladatel se osobně ujal dirigování orchestru, smíšeného a dětského sboru Filharmonie Karola Szymanowského z Krakova

Krzysztof Penderecki: Credo

Kostel Panny Marie Sněžné byl zcela zaplněn.

Krzysztof Penderecki: Credo

Na speciálním pódiu vystupovalo dvě stě čtrnáct účinkujících.

Krzysztof Penderecki: Credo
Krzysztof Penderecki: Credo

Chlapecký sbor Filharmonie Karola Szymanowského Krakov

Krzysztof Penderecki: Credo
Krzysztof Penderecki: Credo
Krzysztof Penderecki: Credo