Rozlomená doba – velkolepá kniha jaká nemá ve světě obdoby

Nejlepší česká výstava roku 2018 Rozlomená doba 1908–1928 putuje po střední Evropě, už navštívila Polsko, Slovensko a momentálně míří do Maďarska, přesto můžete mít to nejlepší ze středoevropské avantgardy u sebe doma! Stačí si jen v našem e-shopu koupit stejnojmennou knihu. 

Ta se ve dvanácti tematických blocích soustředí na zlomové dvacetiletí dějin moderního a avantgardního umění ve střední Evropě. Přináší obsáhlý vhled do kulturních dějin Rakousko-Uherska a nově vzniklých států ustavených po jeho rozpadu v roce 1918. Čtenáře seznámí se středoevropským avantgardním malířstvím, sochařstvím, typografií, fotografií, filmem a scénografií na příkladech tvorby více než stovky autorů, počínaje expresionismem v roce 1908 a konče abstrakcí v roce 1928. 

Vedle dnes již slavných osobností jako Emil Filla, František Kupka, Max Oppenheimer, Oskar Kokoschka, László Moholy-Nagy, Władysław Strzemiński či Anton Jaszusch je pozornost věnována i velkému počtu dalších umělců, spoluvytvářejících dravou atmosféru vzrušené doby a téměř čtyřiceti dobovým časopisům i sborníkům spojujícím jednotlivá středoevropská umělecká centra, jako byly Budapešť, Vídeň, Praha, Krakov, Záhřeb, Bělehrad, Košice, Lvov, Varšava, Vilnius či Novi Sad. 

Na knize pracoval mezinárodní tým složený z více, než dvaceti mezinárodně respektovaných odborníků, jak z jednotlivých nástupnických států Rakouska-Uherska, tak ze Spojených států amerických, několik let. Knihu, obsahující téměř 900 vyobrazení, doprovázejí medailony umělců i časopisů a obsáhlá chronologie. 

 

Rozlomená doba 1908-1928 | Avantgardy ve střední Evropě
Rozlomená doba 1908-1928 | Avantgardy ve střední Evropě
Rozlomená doba 1908-1928 | Avantgardy ve střední Evropě
Rozlomená doba 1908-1928 | Avantgardy ve střední Evropě
Rozlomená doba 1908-1928 | Avantgardy ve střední Evropě
Rozlomená doba 1908-1928 | Avantgardy ve střední Evropě
Rozlomená doba 1908-1928 | Avantgardy ve střední Evropě
Rozlomená doba 1908-1928 | Avantgardy ve střední Evropě

Rozlomenou dobu čeká maďarská repríza

Nejlepší českou výstavu roku 2018, nositelku prestižního ocenění Gloria musaealis, Rozlomenou dobu 1908 - 1928, čeká třetí repríza, po Polsku a Slovensku ji návštěvníkům od pátku 13. prosince představí i Maďarsko, respektive Muzeum Jana Pannonia v Pécsi. Nečekejte však stejnou podobu jako v Olomouci, expozice bude menší, ale více obohacena o díla maďarských avantgardních tvůrců. 

Také maďarská repríza výstavy bude mít dvanáct kapitol, které přiblíží období dramatických změn ve vývoji moderního umění a avantgardy ve střední Evropě od roku 1908 do roku 1928. Návštěvníci se mohou opět těšit na sochy, grafiky, typografie, časopisy, filmové skripty či fotografické experimenty.

Na přípravě výstavy v Pécsi se opět podílely i zástupkyně Muzea umění Olomouc – Šárka Belšíková, Anežka Šimková a Gina Renotière. 

Výstava Rozlomená doba 1908 – 1928 probíhala v Muzeu umění Olomouc od září 2018 do ledna 2019 a přilákala do muzea přes třináct tisíc návštěvníků. Obsadila druhé místo při hlasování o Ceně veřejnosti Olomouckého kraje za výjimečný počin v oblasti kultury a především se stala nejlepší českou výstavou roku 2018, když získala prestižní ocenění Gloria musaealis.


Aktuality a zajímavosti

Stovky stran o umělecké avantgardě. Mimořádná kniha zpochybňuje dominanci Paříže

Středoevropští avantgardní umělci počátku 20. století vydali „stejné množství textů jako obrazů, teoretických pojednání jako plastik a dokonce mnohem více esejů a článků než děl architektonických nebo užitých,“ konstatuje kunsthistorik Steven Mansbach, jeden z 22 autorů téměř sedmisetstránkové publikace nazvané Rozlomená doba 1908-1928...Píše ve své recenci na knihu Rozlomená doba Magdalena Čechlovská z Aktuálně.cz - Více ZDE.

Rozlomenou dobu můžete od konce června vidět v Bratislavě

Nejlepší českou výstavu roku 2018, nositelku prestižního ocenění Gloria musaealis, Rozlomenou dobu 1908 - 1928, čeká druhá repríza, po Polsku ji návštěvníkům od čtvrtku 27. června představí i Slovensko, respektive Galérie města Bratislavy. Nečekejte však stejnou podobu jako v Olomouci, expozice bude menší, ale více obohacena o díla slovenských avantgardních tvůrců. Výstava se také přizpůsobí prostorám Mirbachova paláce, kde bude umístěná. Více ZDE.

Rozlomená doba se stěhuje z Polska na Slovensko

Výstava Rozlomená doba polsky Czas przełomu. Sztuka awangardy w Europie Środkowej 1908-1928 má za sebou svou druhou část a i v Polsku slavila nejlepší česká výstava roku 2018 úspěch. Nyní se stěhuje do Bratislavy, kde své brány veřejnosti otevře 28. června. Více ZDE.

 

Výstava Rozlomená doba vyhrála prestižní soutěž Gloria musaealis

Nejlepší výstavou uplynulého roku je podle komise národní soutěže muzeí Gloria musaealis olomoucká Rozlomená doba 1908-1928 | Avantgardy ve střední Evropě. Výstava mapující avantgardní umění a jeho proměny ve střední Evropě v letech 1908-1928 uspěla v konkurenci devětatřiceti projektů z celé republiky. Více ZDE.

 

Dnes začíná polská část výstavy Rozlomená doba 1908-1928

V krakovském Mezinárodním centru kultury dnes začíná druhá etapa mezinárodního výstavního projektu Rozlomená doba 1908-1928, tentokrát pod názvem Czas przełomu. Polské publikum se tak může těšit na mírně pozměněnou reprízu úspěšné olomoucké výstavy mapující zrod středoevropských avantgard. Více ZDE.

Hlasujte pro Rozlomenou dobu v krajské Ceně veřejnosti 

Velkolepá výstava Muzea umění Rozlomená doba 1908 – 1928 je nominována na Cenu Olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury, a to v kategorii určené přímo občanům. Podpořte ji a věnujte jí svůj hlas. Více ZDE.

Rozlomená doba se mění v Czas przełomu

Dva kamiony a v nich šedesát beden plných uměleckých skvostů, které mohli až do konce ledna obdivovat návštěvníci výstavy Rozlomená doba, dnes vyrazily z Olomouce do Krakova. V tamním Mezinárodním centru kultury čeká tuto unikátní výstavu už 7. března první repríza. Více ZDE.

Rozlomenou dobu vidělo přes třináct tisíc návštěvníků

Právě skončená výstava Rozlomená doba 1908 – 1928 se stala nejúspěšnějším výstavním projektem Muzea moderního umění za posledních pět let. Od loňského září do konce ledna 2019 ji navštívilo přes 13 tisíc lidí. Více ZDE.

Výstava Rozlomená doba zaujala také Jana H. Vitvara z Respektu

Aktuální vydání týdeníku Respekt vám přináší článek o největší výstavě v dějinách Muzea umění Olomouc Rozlomené době 1908 – 1928. Vedoucí kulturní rubriky Jan H. Vitvar v něm prozradí, proč stojí za to na poslední chvíli výstavu ještě navštívit. Více ZDE.

Rozlomená doba na obrazovce České televize

Výstava Rozlomená doba 1908 – 1928 zaujala také pořad ArtZóna vysílaný na ČT Art. V úterý 8. ledna v něm měla premiéru reportáž natáčena přímo v olomoucké výstavě. Podívejte se, co zajímavého o zrodu středoevropských avantgard prozradila kurátorka výstavy Šárka Belšíková. Více ZDE.

Jiří Trávníček se amyslí nad pojmem střední Evropa

Ve čtvrtek 17. ledna se v Mozarteu uskuteční přednáška Jiřího Trávníčka (Ústav pro českou literaturu, AV ČR), která se bude věnovat literárnímu etablování  pojmu střední Evropa, a to zejména v první polovině dvacátého století. Naváže tak na příspěvek, který tématu věnoval před dvěma lety v rámci konference CEAD profesor Peter Zajac.

Rozlomená doba na vlnách Českého rozhlasu Vltava

Unikátní výstava Rozlomená doba 1908 – 1928 potrvá v olomouckém Muzeu moderního umění už jen do 27. ledna. V čem je její výjimečnost a proč by si ji návštěvníci Muzea umění rozhodně neměli nechat ujít, zaznělo hned první den roku 2019 na vlnách Českého rozhlasu Vltava. Více ZDE.

Návštěvníci výstavy Rozlomená doba mohou vybírat díla svého srdce

Výstava Rozlomená doba 1908–1928 nabízí přes 400 obrazů, soch, časopisů, knih a plakátů zapůjčených ze šesti desítek institucí z deseti evropských zemí. Ale který obraz, socha či plakát z této bohaté nabídky je dílem vašeho srdce? Vyjádřete svůj názor a zapojte se do výzvy, která odhalí oblíbená umělecká díla našich návštěvníků. Více ZDE.

 

Zsófia Kiss-Szemán nastínila fenomén „košické moderny“ a slovenské meziválečné umění 

Po vzniku samostatného Československa se Košice staly jedním z center středoevropského moderního umění – mimo jiné proto, že zde díky řediteli Východoslovenského múzea Josefu Polákovi našla dočasné útočiště řada avantgardních umělců. V roce 1921 zde také vznikla Krónova škola grafiky a kresby (1921–1928), na níž jako přednášející působili mj. Lajos Kassák, László Moholy-Nagy či Béla Bartók. Do kontextu tzv. košické moderny patří z domácích autorů Anton Jaszusch a Konštantín Bauer, k jejímu etablování přispěli Vilmos Perlrott-Csaba, Béla Uitz, Károly Kernstok, János Kmetty, Géza Schiller, Sándor Bortnyik, František Foltýn ad.

Poslední listopadový víkend patřil v Muzeu umění tvořivosti a mezinárodní spolupráci

První setkání studentů z Olomouce, Krakova, Bratislavy a Pécse, zapojených do mezinárodního edukačního programu v rámci projektu ArtCoMe, se uskutečnilo v termínu 23. – 26. listopadu a hostitelské role se ujalo Muzeum umění Olomouc. Pro studenty byl připraven rozmanitý program, během kterého si vyzkoušeli práci animátora, proměnili se v novináře i reportéry a navrhli plakáty či obálky časopisů. Více ZDE.

Steffen Eigl představil Berlín jako kulturní centrum středoevropských avantgard

„Berlín je hlavní město Spojených států Evropy. […] Ale chybějí mu právě ty Spojené státy Evropy, a měly by být co nejrychleji založeny. Nejen kvůli Berlínu. Kvůli Evropě.“  To napsal v roce 1923 Herwarth Walden v editorské úvaze časopisu Der Sturm. Berlín jako středobod politických a kulturních sil prvních desetiletí dvacátého století představil v Olomouci německý historik umění Steffen Eigl.Jeho přednášku naleznete ZDE.

Monika Rydiger přiblížila fenomén města

Monika Rydiger z Mezinárodního centra kultury v Krakově se během své přednášky zaměřila na fenomén města jako přirozeného prostředí hlavních aktérů nastupujících avantgard, jmenovitě Lászlo Moholy-Nagye, Mieczysława Szczuky, Georga Grosze, Paula Citroena, Franze Langa či Karla Teigeho. Záznam přednášky ZDE

Profesor pécsské univerzity György Várkonyi vystoupil v Olomouci

Jak vypadalo umění v letech 1908 - 1928 v jihovýchodní Evropě? To ve čtvrtek odpoledne prozradil profesor pécsské univerzity György Várkonyi. Ve své přednášce představil malíře stojícího v centru srbského moderního umění - Petara Dobroviće. Více ZDE.

 

V Kroměříži se setkali lektoři a učitelé ze čtyř zemí

V krásných prostorách kroměřížského Arcibiskupského zámku byl o víkendu 22.–24. září 2018 oficiálně zahájen rozsáhlý edukační program ArtCoMe, který propojí studenty z Olomouce, Krakova, Bratislavy a Pécse. Úvodní setkání ale patřilo muzejním lektorům a učitelům, kteří budou s vybranými studenty v následujících třech letech v rámci programu pracovat. Více ZDE.

 

Výstavu Rozlomená doba zahájil velkolepý koncert Krzysztofa Pendereckého

Legenda světové hudby, držitel ceny Grammy, polský skladatel Krzysztof Penderecki zahájil velkolepým koncertem v zaplněném kostele Panny Marie Sněžné olomouckou výstavu Rozlomená doba 1908–1928. Více ZDE.

 

Rozlomená doba 1908–1928. Výstava, jakou střední Evropa ještě neviděla

Přes 400 obrazů, soch, časopisů, knih, plakátů zapůjčených ze šesti desítek institucí z deseti evropských zemí. To je velmi stručná statistika jedinečné výstavy Rozlomená doba 1908–1928 | Avantgardy ve střední Evropě, která začíná 20. září 2018 v Muzeu umění Olomouc.
Více ZDE.

 

V Kroměříži začala konference Zrod soudobého Středoevropana

Dlouhé období mezi lety 1848 a 2018 zhodnotí mezinárodní umělecko-historická konference Zrod soudobého Středoevropana, kterou na Arcibiskupském zámku v Kroměříži pořádají ode dneška až do pátku Národní památkový ústav, Univerzita Palackého, Muzeum umění Olomouc a město Kroměříž. Více ZDE.

 

Český sochař bojoval za Francii, Francouzi ho zavřeli do zajateckého tábora

Světoznámý sochař Otto Gutfreund (1889 – 1927) bojoval v 1. světové válce za Francii v rotě „smrti“, ale skončil ve francouzském zajateckém táboře. Chtěl válčit dál, ale francouzští úředníci jej pasovali na nepřátelského Rakušáka.
Více ZDE.