01 06 – 30 09 2022
Krypta katedrály sv. Václava v Olomouci
Jako mocné duchovní symboly se motivy z rostlinné říše objevují již v biblických textech a posléze i v duchovní literatuře. Od středověku se však s jejich zobrazením můžeme setkat také v umění a uměleckém řemesle, kde byly často používány jako nositelé a zprostředkovatelé abstraktních myšlenek, transcendentních obsahů a významů. Krása přírody, její pestrost a variabilita byly od raného středověku vnímány jako důkaz Božího stvoření. Křehkost bytí květin byla spojována s křehkostí a zranitelností lidského života…
Instalace v kryptě olomoucké katedrály představí pestře vyšívaná, drahocenná mešní roucha, zlatnicky dokonale zpracované liturgické nádoby s rostlinnými a květinovými motivy, výběr barokních duchovních tisků a bohatě ilustrovaných rukopisných modlitebních knih i ukázky dobových herbárií či grafických vzorníků, které sloužily umělcům a řemeslníkům jako pestrý zdroj inspirace napříč staletími.
Výstavu doprovodí kniha Radka Martinka, aktuálně připravovaná v nakladatelství Univerzity Palackého v Olomouci, která bude slavnostně představena 23. června 2022 v 19:00 hodin za účasti jejího autora přímo ve výstavě.
Po výstavě a katalogu Ornamenta episcopi, věnovaných liturgickým rouchům olomoucké katedrály, jde o další výstup grantového projektu na zpracování historických liturgických textilií v českých zemích, řešeného na Cyrilometodějské teologické fakultě UP a Národním památkovém ústavu v letech 2016–2022.
Exponáty na výstavě budou zapůjčeny z majetku římskokatolických farností Olomoucké arcidiecéze a Královehradecké diecéze, sbírek Arcibiskupství olomouckého a Muzea umění Olomouc.
Sametová kasule s malovanými exotickými květy
Opočno, 1826
Hedvábný samet, kresba barevnými tušemi
Římskokatolická farnost Opočno
Votivní tereziánská kasule s vyobrazením „Ferdinandova mluvícího kříže“,
štola a manipul Vídeň, kolem 1770
Celoplošná výšivka stříbrnými bouliony, aplikace barevných tkanin, konturování zlatými dracouny a pajetkami, výšivka zlatými a stříbrnými dracouny, pajetkami a bouliony, figurální výšivka barevným hedvábím
Římskokatolická farnost Lázně Bohdaneč
Zelená kasule s výšivkou květů fuchsií
Morava, kolem 1850–1860
Zlatem protkávaná hedvábná tkanina, výšivka barevným hedvábím na kanavě Římskokatolická farnost sv. Václava v Olomouci
Patrně Čechy, kolem 1730
Soukromá sbírka
Monstrance z Kopřivné
Olomouc, 1751–1755
Částečně zlacené stříbro, skleněné imitace drahokamů
Římskokatolická farnost Kopřivná
Olomouc, první čtvrtina 17. století
Zlacené stříbro
Římskokatolická farnost sv. Václava v Olomouci
Arcidiecézní muzeum Olomouc | zavřeno |
Muzeum moderního umění | 10.00-18.00 |
Arcidiecézní muzeum Kroměříž | zavřeno |
Sobota | 25. 6. 2022
Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241