Spalovač mrtvol

LITERATURA VE FILMU
Ačkoli současná omezení veškerého dění jsou totální, přece jen stále existují činnosti, jimž se lze věnovat: Třeba literatura a film. Muzeum umění Olomouc se ve spolupráci s Národním filmovým archivem rozhodlo obojí jednoduše propojit v cyklu Literatura ve filmu. Od ledna do března vám na stránkách muzea budeme nabízet online projekce filmů, které byly natočeny podle děl české literatury.

út | 2. 2. | 19.00 hodin | ONLINE | VSTUPNÉ VOLNÉ
FILMART Arcidiecézního muzea Olomouc / Literatura ve filmu

Temně absurdní příběh Spalovač mrtvol patří k těm spisovatelovým dílům, která v šedesátých letech reflektovala téma židovství a obecněji odcizení v násilnické realitě v žánru psychologické grotesky. Hlavní postavou vyprávění je vzorný zaměstnanec krematoria Karel Kopfrkingl, jenž miluje svou práci i svou rodinu natolik, že mu obojí splyne a rozhodne se manželku a obě děti láskyplně a profesionálně zlikvidovat. Kopfrkinglova tchyně je totiž neárijského původu a „ubohá“ rodina nemá podle nové ideologie právo na existenci. Vliv na proměnu laskavého, svědomitého muže v psychopatického vraha má ideologie nastupujícího nacismu – a paradoxně i bytostně mírumilovná, ale zcela chybně pochopená buddhistická filozofie. 

Spalovač mrtvol / 1968 / 96 min. / režie: Juraj Herz / předloha Ladislav Fuks, román Spalovač mrtvol, 1967 / hrají: Rudolf Hrušínský, Vlasta Chramostová, Jana Stehnová, Miloš Vognič 

Projekce skončila

Fotogalerie
Spalovač mrtvol

Foto: NFA

Spalovač mrtvol

Foto: NFA

Spalovač mrtvol

Foto: NFA

Spalovač mrtvol

Foto: NFA


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc zavřeno
Muzeum moderního umění zavřeno
Arcidiecézní muzeum Kroměříž zavřeno

Úterý | 2. 3. 2021

Dnes je zavřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@olmuart.cz
telefon: 585 514 241

7 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2016