Sázka

st 5. 5. | 19.00 hodin | ONLINE

Projekce filmu skončila.

FilmArt z cyklu Olomouc ve filmu

Dalším snímkem z cyklu Olomouc ve filmu, který doprovází aktuálně končící výstavu O městě, krajině, umění, je krátkometrážní film Sázka. V roce 1965 ho v produkci zlínského (tehdy gottwaldovského) filmového studia natočil mladý scenáristický a režijní tandem Milan Šimek a Radim Cvrček. Oba tvůrci se později věnovali zejména filmové tvorbě pro děti – za všechny zmiňme slovenský seriál Spadla z oblakov (1978) nebo pohádku Za humny je drak (1982). 

V krátkometrážním filmu Sázka sledujeme vcelku prostinký příběh mladého frajírka, kterému jedno setkání s citlivou milovnicí Seifertových veršů změní na jedno odpoledne pohled na svět. Důležitější je však fakt, že se film odehrává v kulisách Olomouce první poloviny 60. let a nabízí poměrně unikátní záběry některých lokalit v podobě před proměnami, k nimž došlo zejména v 70. a 80. letech. Můžeme si tak všimnout původního rastru dlažeb nejen na Horním, Dolním i Václavském náměstí, projet se tramvají Riegrovou ulicí nebo sledovat podobu tehdejších novostaveb ve čtvrti kolem ulice kapitána Nálepky, jež reprezentovaly to nejmodernější z olomouckého bydlení. 

Za pozornost rovněž stojí autentické záběry z amfiteátru Letního kina, tehdy ovšem ještě Letní divadlo PKO (Parku kultury a oddechu), interiéry tehdejší jediné olomoucké pasáže či kavárny Národního domu. 

Československo 1965 | scénář a režie R. Cvrček – M. Šimek | hrají: J. Rázlová, O. Prajzner, P. Novotný, J. Švec

Fotogalerie
Letní kino

Tady malá ukázka tehdejší Olomouce v podobě výkresu architektonického řešení Letního kina.


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc zavřeno
Muzeum moderního umění otevřeno
Arcidiecézní muzeum Kroměříž zavřeno

Úterý | 11. 5. 2021

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@olmuart.cz
telefon: 585 514 241

7 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2016