Petr Pithart: Pýcha osamělosti | DH v DH s Petrem Pithartem

po | 25. 2. | 18.00 hodin | DIVADLO HUDBY | VSTUPNÉ 200 Kč
Divadlo Feste |činohra a talkshow | dvojprogram

Mimořádný dvojprogram! Inscenace brněnského Divadla Feste v režii Jiřího Honzírka Pýcha osamělosti, zpracovává známou knihu Petra Pitharta Osmašedesátý. Po představení bude následovat talkshow Davida Hrbka se samotným autorem textu Petrem Pithartem. 

„V této konkrétní zkoušce jsme v roce 1968 neobstáli.“ 

Silvestrovská party roku 1992 nedopadne dobře. Rozpad Československa je především česká prohra a ranní kocovina vydá její příčiny. Jako jedna z klíčových se ukáže česká arogance vůči Slovákům a její důsledky pro rok 1968. Autorova kniha Osmašedesátý staví zcela výjimečně kritický pohled na domácí události roku 1968 zejména vůči okupovaným. Inscenace adaptuje druhou kapitolu knihy, jež je věnována českému nacionalismu, závažným problémům v česko-slovenských vztazích a odsud ústícímu konci Pražského jara.

Hrají:
Helena: Lucie Ingrová
Marta: Veronika Soumarová
Václav: Karel Vondrášek
Muž: Wesam Fakher
Režie: Jiří Honzírek 

Dokáží Češi alespoň částečně přispět ke kompenzování ztrát, spojených s rozpadem společenství, založených na jiných, obecnějších organizujících principech, než jakým je národní partikularismus? … Není nacionalismus přece jen nejmocnějším či dokonce jen jediným motivem naší společné existence? Nejsou opakované formulace české otázky jako otázky světové jen donkichotskými pokusy převážit spontánní a nereflektované tíhnutí shluku obyvatel, mluvících česky, tíhnutí k nenáročnému sebeuspokojení ve smyslu onoho ,malé, ale naše…´? Petr Pithart 

Fotogalerie
Režisér představení Jiří Honzírek s Petrem Pithartem
Video

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc zavřeno
Muzeum moderního umění otevřeno
Arcidiecézní muzeum Kroměříž zavřeno

Sobota | 24. 7. 2021

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@olmuart.cz
telefon: 585 514 241

16 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2016