MICHAEL DELIA & MARTIN ALAÇAM

SO 16 09 2023
19:30 KOSTEL PANNY MARIE SNĚŽNÉ (VSTUP VOLNÝ)
KONCERT

Dva účastníci sympozií Hermit Michael Delia a Martin Alaçam zahrají na závěr výstavy koncert na akustické nástroje v prostorách kostela Panny Marie Sněžné. Koncert naváže na panelovou diskuzi Není na prodej / Vyprodáno, která proběhne od 10:30 do 18:00 v Kavárně Muzea umění Olomouc.

Michael Delia (USA,1965) je newyorský vizuální umělec a hudebník, autor hudebních nástrojů. Orientuje se hlavně na zvukové performance a instalace. Při vystoupeních využívá nalezené objekty a tradiční hudební nástroje kombinuje s věcmi denní potřeby. Svá díla prezentoval v řadě význačných kulturních institucí v Evropě a USA, mj. The Knitting Faktory, Exit Art (New York), Stighting Logos (Gent), Het Apollohuis (Eindhoven), Rudolfinum (Praha), Sound Off, The Rosenberg Museum, Skleněná Louka (Brno), Kép-Ze-Let v Tatabánya, Mamu Galerie Budapest a další. Hraje také na africké kalimby (mbiry) a perkusivní strunné nástroje "santoorpans". Vystupoval mj. s Vojtěchem a Irenou Havlovými, Petrem Niklem, Jaroslavem Kořánem, Zapomenutým orchestrem Země snivců, Hernem Gadboisem, Martinem Alačamem a dalšími.           

Martin Alaçam (Instanbul, 1974), kytarista česko-tureckého původu, se prosadil zejména díky působení ve skupině Metamorphosis, ale zapojil se do celé řady dalších hudebních projektů. Česko-turecko-rakouská skupina Metamorphosis bývá přirovnávána k rockové avantgardě 70. let, Kronos Quartetu či britským průkopníkům Penguin Café Orchestra. Skupinu založili ve Vídni v polovině 90. let Martin Alačam, Christoph Pajer a Richard Deutsch. Svoji tvorbu definovali jako “kontaminovanou komorní hudbu”, přičemž kontaminací se rozumí veškeré příměsi současného hudebního slovníku včetně punku. Na rozdíl od rockerů ale hrají bez bicích, roli rytmických nástrojů přebírá cello a kytara, což hudbě dodává prostorovou dimenzi. Jejich debut vyšel u vydavatelství Rachot/Behémot. Další alba vydává kultovní londýnská značka Leo, zaměřená na hudební avantgardu (Sun Ra, Anthony Braxton), za nadšeného ohlasu odborných médií. Skupina vystupovala v prestižních klubech jako je Knitting Factory (New York), na festivalech RingRing (Bělehrad), Alternativa (Praha), Les Nuits Europeennes (Strasbourg), komponovala soundtracky pro němé filmy jako Nosferatu, Golem a Ekstase od Gustava Machatého. Jejich hudba inspirovala taneční soubory i choreografy, skladba Mina sloužila jako doprovod tanečnici Daniele Lehmann, která s ní roku 2005 získala cenu za nejlepší sólový taneční výstup.

 


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30 - 18.00

Úterý | 26. 9. 2023

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies