Konec starých časů

út | 18. 5. | 19.00 hodin | ONLINE | VSTUPNÉ VOLNÉ

FILMART | Filmy Jiřího Menzela
V české i světové kinematografii není mnoho režisérů, jejichž filmy by byly ceněny odbornou veřejností a zároveň by některé z nich doslova zlidověly. Jiří Menzel k takovým režisérům patří. Jako vzpomínku na něho a možná i jako připomenutí jeho schopnosti nalézt laskavost i v časech teskných připravilo Muzeum umění Olomouc ve spolupráci s Národním fimovým archivem cyklus Filmy Jiřího Menzela. V následujících týdnech vám na stránkách muzea nabídneme on-line projekce některých Menzelových filmů, jejichž námětem jsou dnes už klasická díla české literatury.

Film Jiřího Menzela podle stejnojmenného románu Vladislava Vančury je úsměvným vyprávěním, které nás přenese do doby prvních let po roce 1918. Novými majiteli šlechtických sídel se tehdy stávali zbohatlíci, kteří sice měli peníze, neměli však noblesu starých zámeckých pánů. Jednoho dne se u poválečného regenta Stoklasy na zámku Kratochvíle objeví domnělý ruský kníže Alexej Megalrogov. Galantním chováním okouzlí celou společnost a do přízemní reality přinese romantiku starých časů, která však má své dny už sečtené... Humorný a melancholický žánrový obrázek je – podobně jako svého času Rozmarné léto – hereckým koncertem hlavních představitelů: Josefa Abrháma, Mariána Labudy, Rudolfa Hrušínského a Jaromíra Hanzlíka, umocněným Menzelovým režijním mistrovstvím a poetickou kamerou Jaromíra Šofra. 

Konec starých časů / 1989 / 93 min. / režie: Jiří Menzel / předloha Vladislav Vančura / hrají:  Josef Abrhám, Marián Labuda st., Jaromír Hanzlík, Rudolf Hrušínský, Jan Hartl, Jan Hrušínský, Jiří Adamíra, Josef Somr Chantal Poullain, Alice Šnirychová-Dvořáková, Barbora Leichnerová, Ljuba Krbová, Tereza Chudobová, Jan Novák, Stella Zázvorková, František Řehák, Rudolf Hrušínský ml., Pavel Zvarič, Martina Jirotková, Kateřina Frýbová, Alena Fišerová, Helena Gabrielová, Irena Hahnová, Olga Jungová, Blanka Lormanová, Eugen Jegorov, Jiří Lír, Miloslav Štibich, Oldřich Vlach, Pavel Vondruška, Simona Prasková, František Michálek

Projekci filmu můžete sledovat 18. 5. od 19.00 do 23.59 ZDE.


foto: NFA


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc zavřeno
Muzeum moderního umění otevřeno
Arcidiecézní muzeum Kroměříž zavřeno

Úterý | 11. 5. 2021

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@olmuart.cz
telefon: 585 514 241

7 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2016