Hortus Magicus 2020

pá – ne | 7. – 9. 8. | Zámek a zahrady v Kroměříži

Vstupenky si můžete koupit ZDE.

Festival barokní kultury

Kroměřížský festival Hortus Magicus je okouzlující třídenní událost plná nezapomenutelných zážitků, libých zvuků barokní a klasicistní hudby, pestrostí a vůní květinových aranžmá, chutí vybraných pokrmů a barev dobových kostýmů. Letošní sedmý ročník proběhne ve dnech 7. - 9. srpna. Veškerá představení se budou konat v celé Květné zahradě a jejích architektonických skvostech. 

Ačkoliv jsme pro letošní ročník připravovali téma "Král David", změny, na které realizační tým musel v důsledku koronavirové krize reagovat, přineslo nové téma, kterým je  "Proměna - čtvero ročních dob". Proměna, či výměna témat se i tak v některých činnostech bude týkat krále Davida a předznamená téma pro rok 2021.  Největší letošní tematická inspirace přirozeně vychází z díla Čtvero ročních dob barokního skladatele Antonia Vivaldiho a odtud plyne i tematická proměnlivost a rozmanitost veškerých aktivit festivalu. Nejvíce si tyto proměny můžeme uvědomit v přírodě, a to především skrze střídání ročních období. Edukativní hry připravené v zahradě na několika stanovištích umožní proměny nejen zažívat, ale také se stát jejich původcem – stvořitelem. 

Program

Hudba a tanec, divadelní představení, floristické exhibice, ohňostroj vycházející z původní ikonografie a dobové hry pro děti i dospělé – to vše již neodmyslitelně patří k festivalu Hortus Magicus. Po všechny dny konání festivalu můžete využít nabídky stálého programu Květné zahrady. Projděte si nádherné prostory Libosadu během komentovaných prohlídek, bavte se s celou rodinou při hrách, které budou připraveny ve všech prostorách Květné zahrady a využijte jedinečné příležitosti vyzkoušet si historické kostýmy a procházet se v nich zahradou stejně jako naši předkové v časech baroka. Připraveny budou také ukázky aranžování květin pod taktovkou renomovaných floristů. Floristika hraje zásadní roli ve festivalovém programu. V rámci festivalu jsou vytvářeny floristické exhibice, které doplňují a nastiňují téma daného ročníku. Floristika je rozdělena do dvou okruhů. Prvním jsou již zmíněné exhibice,  které jsou umístěny v zahradě (např. Rotunda, Kolonáda apod.) i mimo ni (kostely sv. Jana Křtitele, Neposkvrněné Panny Marie či arcibiskupský zámek). Druhým je samotná práce s květinami (workshopy), které probíhají v zahradě či v Palmovém skleníku. Tyto exhibice povedou zkušené floristické týmy, které jsou tvořeny z floristů z Květné zahrady i z externistů. 

Po všechny tři dny konání festivalu se můžete v rozmezí od 9.00 do 16.00 vždy každou hodinu zúčastnit komentovaných prohlídek, které pro vás připravili průvodci a odborníci Národního centra zahradní kultury v Kroměříži. Květnou zahradu představí nejen jako celek a přiblíží návštěvníkům její zajímavá zákoutí, stavby i mnohdy netušené funkce. 

Pátek 7. srpna

Festival začíná v pátek v Kolonádě Libosadu loutkovým divadelním představením pro děti Sněhová královna v podání Toymachine a dále unikátním vyprávěním příběhů, tzv. storytelling, které každoročně v rámci festivalu uvádíme. Storytelling se zakládá na tradici vyprávění, vyjadřuje nejpřirozenější lidskou činnost i umění zároveň. Tato divadelní disciplína pracuje místo s rekvizitami, kostýmy a světly s fantazií. Odpolední instrumentální koncert se koná v Rotundě a vystoupí na něm Pressburg Trio, složené z Vladimíra Ondrejčáka (romantická kytara), Radky Kubínové (pozdně klasicistní příčná flétna) a Krzysztofa Białasika (klasicistní přirozený lesní roh). Na večerním koncertě ve Velkém skleníku zazní zmíněný koncert Čtvero ročních dob A. Vivaldiho v podání orchestru Conventus Quatuor s houslovým virtuózem Josefem Žákem jako sólistou. Jedinečnost tohoto koncertu spočívá nejen v oblíbenosti a genialitě Vivaldiho concerta grossa, ale také v samotných interpretech. Celý orchestr pod vedením koncertního mistra Veroniky Mannové tvoří soubory čtyř zemí Visegrádu, které se specializují na interpretaci staré hudby: Kulturní Morava (CZ), Arte dei Suonatori (PL), Solamente Naturali (SK), Sonatores Pannoniae (HU). 

Sobota 8. srpna

V sobotu se brány Květné zahrady otevřou již v 11 hodin programem pro děti. Bude je čekat storytelling a další loutkové divadelní představení, kterým bude tentokrát pohádka Král Karel (v podání ToyMachine). V Rotundě se odehraje koncert Michaely Koudelkové (flétna) a Moniky Knoblochové (hammerklavier). Odpolední program opět vyplní edukativní aktivity pro děti - storytelling a Pohádka z budíku, což je komunikativní představení s písničkami a milým humorem v podání Teátru Pavla Šmída. Vrcholem slavností a sobotního večera bude koncert ve Velkém skleníku a dobový ohňostroj za doprovodu živé hudby. Na programu zazní skladby barokních skladatelů zemí visegrádské čtyřky (Alajos Czibulka, Antonín Rejcha, Franciszek Lessel, Anton Zimmermann) a klasicistního skladatele Karla Ditterse. Za zvláštní zmínku stojí provedení barokního ohňostroje, který každoročně uvádíme za dobrého počasí. Českokrumlovští ohňostrůjci představí plody svého několikaletého bádání, průkopnické práce a vývoje vlastních konstrukčních řešení, které současnému divákovi přináší autentický zážitek s kouzlem návratu do časů dávno minulých. 

Neděle 9. srpna

Nedělní program opět vyplní storytelling, divadelní představení – Cirkusová pohádka kejklíře Vojty Vrtka a po něm jeho žonglérská dílna. Účastníci se v ní seznámí a mohou naučit několik základních žonglérských a artistických technik. Žonglovat se bude s míčky, kužely, diabolem, flowerstickem, tyčí a navíc si budete moci zkusit jízdu na jednokolce a chůzi po pevném laně. Odpolední koncerty zazní jednak v prostoru Rotundy, a to v podání Rejchova kvarteta  (skladby F. X. Richtera a W. A. Mozarta) a také na zámku, kde své hudební umění předvede barokní duo  L&M (Lucie Rozsnyó – zpěv a Miloslav Študent – arciloutna, barokní kytara). V nedělních aktivitách rovněž nebude chybět floristická dílnička. 

Více informací k programu a vstupnému naleznete na www.hortusmagicus.cz, vstupenky je možné zakoupit on-line nebo na místě. Jako každý rok bude zajištěna kyvadlová doprava od vlakového nádraží ke Květné zahradě. 

Pořadatelem festivalu Hortus Magicus je spolek Kulturní Morava, kontaktní osoba Karel Valenta, mail@kulturnimorava.cz, tel. +420 606 603 781.


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc zavřeno
Muzeum moderního umění zavřeno
Arcidiecézní muzeum Kroměříž zavřeno

Středa | 20. 1. 2021

Dnes je zavřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@olmuart.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2016