DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ ŽIDOVSKÉ OBCE OLOMOUC

NE 22 10 2023
10:00 – 15:00 ŽIDOVSKÁ OBEC OLOMOUC
DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ (ENG/CZ)

10:00 Úvodní slovo předsedy Židovské obce Olomouc Petra Papouška 

Krátká přednáška o historii Židovského náboženského spolku v Olomouci, zrodu Židovské obce Olomouc a také o dobrodružném příběhu olomoucké Tóry. 

11:00 Přednáška Daniela Soukupa a Kamily Cmolové (CJS FF UPOL) Stopy paměti: osudy knih židovských majitelů z Moravy během šoa 

Olomoučtí judaisté ve spolupráci s Židovskou obcí Brno zkoumají tzv. paměťové stopy obsažené v knihách, které byly zabaveny židovským majitelům (fyzickým i právním osobám) během nacistické perzekuce. Na základě těchto individuálních znaků (vlastnických poznámek, podpisů, kreseb, ex libris, razítek, vpisků či vložených lístků) se snaží rekonstruovat jak osudy knih, tak i těch, kterým patřily. Přednášku judaisty a historika Daniela Soukupa a studentky judaistiky Kamily Cmolové budou doprovázet názorné ukázky dosavadních výsledků projektu.  

14:00 Roman Gronský. Makabi Hacair v Olomouci

Skoro každý fanoušek sportu zná Maccabi Tel Aviv, izraelský špičkový basketbalový tým. Název Maccabi (česky Makabi) však nosily a nosí i další sportovní kluby po celém světě. Například v předválečném Československu existovala téměř stovka židovských sportovních oddílů a hrála se tu dokonce i samostatná fotbalová liga.  

Také Olomouc měla ve třicátých letech 20. století svůj sportovní klub Maccabi, v němž fungoval turistický, tenisový či lyžařský oddíl. Na téměř stoletou tradici nedávno navázala skupina nadšenců, která se kromě sportu věnuje i dalším společenským aktivitám. 

O tom, jak fungovaly židovské sportovní oddíly, kdy, jak a kde probíhaly židovské olympiády, tzv. makabiády, kolik medailí na nich získali českoslovenští sportovci a sportovkyně, ale třeba i o muzeu Maccabi v Tel Avivu, kde najdete originální lyžařské vybavení původem z Olomouce, se dozvíte v rámci přednášky Romana Gronského, úspěšného účastníka evropských a světových makabiád, paralympionika a dokumentátora československého i světového židovského sportu a skautingu. 


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30-18.00

Středa | 27. 9. 2023

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies