Božítělová posýpka

ČT 16 06 2022
15:00 U SOCHY SV. JANA NEPOMUCKÉHO PŘED ARCIDIECÉZNÍM MUZEEM OLOMOUC (VSTUPNÉ: VLASTNORUČNĚ NATRHANÉ KVĚTY: RŮŽE, BEZ, PIVOŇKA AD.)
Oslava svátku

Rozjímání o rostlinách pomáhá odedávna naplnit naši věčnou touhu po účasti na vyšší existenci. Rostliny stejně jako zvířata, kameny, hvězdy, voda či slunce k nám promlouvají a odhalují nám to, co je skryté. Ve čtvrtek 16. června od 15.00 hodin se společně zaposloucháme a o symbolice květin a tradici božítělových procesí si něco povíme ve stínu mohutných stromů u barokní sochy sv. Jana Nepomuckého před Arcidiecézním muzeem na Václavském náměstí. Pomůžeme farníkům u sv. Václava, kde letos bude celá Olomouc slavit svátek Těla a krve Páně, slavnostně nazdobit venkovní božítělový oltář a vytvoříme před ním květinovou posýpku. Mše svatá bude celebrována v katedrále sv. Václava od 17.00 (celý program slavnosti ZDE). 

O svátku Božího Těla uctíváme eucharistii, Nejsvětější svátost oltářní, která byla ustanovena na Zelený čtvrtek při poslední večeři Páně, proto tato oslava připadá symbolicky právě na čtvrtek po svátku Nejsvětější Trojice. Se svátkem Božího Těla se kdysi u nás i na dalších místech Evropy pojila tradice vytvářet ornamentální obrazce z nejrůznějších květů. Do současnosti se u nás udržela v několika obcích na Moravskobudějovicku a Jemnicku, kde si lidé tuto slavnost ozvláštňují výzdobou z květin nejen na trase procesí, ale i kolem svých příbytků. Po práci se vydávají do okolní krajiny a trhají květy, ze kterých pak před svými domy vysypávají květinové obrazce, často s motivem kříže a srdce. Tuto květinovou obětinu si pak navzájem hodnotí, obcházejí sousedy, navštěvují se. Dříve bylo toto příjemné společenské setkání záležitostí zvláště dětí a jejich matek. Inspirováni brněnskou zahradní architektkou Lucií Králíkovou (Efemér), která vytvořila v roce 2017 posýpku i v městském prostředí, v centru Brna, od roku 2018 slavíme Boží Tělo podobně i v olomouckém Arcidiecézním muzeu a tento krásný zvyk se i u nás stává tradicí. Kdokoli má zájem, může se k nám připojit také letos a společně s námi vytvořit božítělovou posýpku nebo se jen tak přijít pokochat pohledem na ni. Pokud máte možnost, natrhejte prosím nejrůznější květy či listy a vezměte je s sebou. Budeme vám vděční.


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30-17.00

Čtvrtek | 8. 6. 2023

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies