Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Zářící aktivní zóna vás provede taji perspektivy

AKTUALITA | 25. 5. 2018

TIP:
Odpočítejte si pozici vybraného očka na jedné stěně a postupujte stejným způsobem  i na té protější. Budete postupovat podle souřadnic např. 8. očko odspodu a 3. zleva na levé polovině první stěny a 8. očko odspodu a 3. zleva na pravé polovině protější stěny.

Výstavu Kresby starých mistrů ze sbírky Arcibiskupství olomouckého nově doprovází v Arcidiecézním muzeu aktivní zóna. Tentokrát se jedná o temnou místnost se zářivými úsečkami, které vám umožní zažít lineární kresbu v trojrozměrném prostoru. 

Muzejní edukátoři připravili pro návštěvníky výstavy instalaci rozvíjející základní perspektivní postupy. Do tvorby zářící perspektivy se můžete rovněž sami zapojit vytvořením další úsečky. Je to jednoduché, jako nakreslit čáru.

„Bavlnky ohraničují stavbu, jakýsi vítězný oblouk. Čtyři zářící úsečky definují jeho krajní body. Návštěvník naváže na připravená očka bavlnku a vznikne tak další úsečka. Společně pak vytvoříme trojrozměrnou kresbu,“ vysvětluje princip aktivní zóny Hana Lamatová, která ji společně s Janem Kutrou a Markem Šobáně vymyslela.

Návštěvníci musejí být také opatrní, protože budou ze světla vstupovat do temné místnosti. „Abyste si mohli instalaci co nejlépe užít, doporučujeme dodržovat následující pravidla:

pro dokonalý efekt za sebou zavírejte dveře. Dejte svým očím pár sekund, aby stačily přivyknout tmě a pohybujte se obezřetně v místnosti je tma,“ zdůraznila Hana Lamatová.

POSTUP:

Navažte připravenou bílou bavlnku mezi dvě kovová očka. Začněte nejprve u přední vestavěné stěny. Na vnitřní straně si vyberte kovové očko a přivažte jeden konec bavlnky. Poté přejděte k protější stěně a najděte druhé očko, na které budete připevňovat její druhý konec. Je velmi důležité, abyste respektovali perspektivní sbíhání. Z toho důvodu se pokuste na protější stěně najít to správné očko, abyste vytyčili úběžníkovou úsečku a nikoli diagonálu či jiný tvar. Začínejte, prosíme, od stran a odspodu motivu. Efekt sbíhajících linií je podpořen procentuálním zmenšením motivu, proto jsou očka na vzdálenější stěně blíže u sebe.

Foto:MUO/Markéta Ondrušková

Fotogalerie
Zářící perspektiva
Zářící perspektiva
Zářící perspektiva
Zářící perspektiva
Zářící perspektiva
Zářící perspektiva
Zářící perspektiva

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30 - 18.00

Sobota | 9. 12. 2023

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

9 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies