Můžete si koupit

O městě, krajině, umění. Olomouc 1919-1989.(mapa)

Přejít do e-shopu

Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Výstavu O městě, krajině, umění doprovodí na Facebooku mentální mapa města

AKTUALITA | 3. 12. 2020

Stránka O městě příběhů, online projekt edukačního oddělení Muzea umění Olomouc, navazuje, inspiruje se a v některých momentech se i protíná s aktuální výstavou O městě, krajině, umění: Olomouc 1919-1989. Olomouc jako každé město vyrůstá v konkrétním krajinném prostředí, v neustálém vztahu, symbióze či v konfliktu, v neustálé provázanosti, kde jedno ovlivňuje druhé. Město může být pro někoho z nás inspirací, tak jako bylo inspirací pro umělce, může být „výzvou, ale i problémem“ pro architekty a památkáře. Ale pro nás je to především místo, v němž žijeme, kterým jsme obklopeni a jež nás každý den ovlivňuje svou architekturou, atmosférou, spoustou dalších lidí, s nimiž je nám tu dáno žít a s nimiž nás pojí bytí tady a teď. 

Jde nám především o reflexi Olomouce jako města současnosti, v němž, jako v jiných městech, lokalitách a oblastech žijí lidé, kteří se snaží smysluplně prožít svůj život, lidé, kteří mají svoje plány, své sny, své blízké, své rodiny, nebo jsou naopak sami; střetáváme se tu my všichni, pro nás všechny je to jedno společné místo, kde se setkáváme i míjíme, milujeme i nenávidíme. Je to svět v kostce. Svět, který má svou vlastní historii, své dějiny, svou mentalitu, genia loci. Každý sám i všichni dohromady máme svůj vlastní příběh, jenž navazuje na příběhy našich předků i na příběhy současníků, které rozvíjíme vlastními zápletkami. A všechny tyto aspekty bytí na tomto konkrétním místě, ve městě Olomouc, se budeme snažit alespoň v kusých exkursech mapovat. Život se skládá z každodenního rozhodování, z malých i velkých radostí, z malých i velkých vítězství, z malých i velkých proher, z oscilace mezi privátním i veřejným, oscilací mezi protipóly všeho druhu. 

A tak se obracíme na vás na všechny, kteří žijete v Olomouci ať už od narození, či jen krátkou chvíli anebo jste tu na přechodnou dobu. Ať už je váš vztah k tomuto městu jakýkoli, obracíme se na vás s následující výzvou: Vytvořme společně mozaiku tohoto města, jedinečnou mentální mapu Olomouce. A to právě v této zvláštní době, v níž město na první pohled ztratilo svůj rytmus, svůj tep, svůj obvyklý život. Pokusme se to všechno vtělit do tohoto virtuálního prostoru a ukázat, že se život nevytratil, že se pouze na přechodnou dobu ukryl téměř výhradně za zdi našich domovů. 


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc zavřeno
Muzeum moderního umění zavřeno
Arcidiecézní muzeum Kroměříž zavřeno

Pondělí | 25. 9. 2023

Dnes je zavřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies