Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Výstava Petra Zatloukala oživí vzpomínky na normalizační Aerobic

AKTUALITA 21 07 2022

Olomoucký fotograf Petr Zatloukal se proslavil především snímky, které mapují životy lidí v tuhých normalizačních časech i události listopadové revoluce v Olomouci a na Univerzitě Palackého. Ve čtvrtek 21. července v 18:00 uvede v kavárně Trieste na Dolním náměstí svou výstavu fotografií s názvem Aerobic. Součástí akce bude rovněž autentická performance skupiny by Kami, setkání pamětníků i autogramiáda knihy Zatloukalových fotografií z edice Olomoučtí fotografové.

Soubor černobílých fotografií Petra Zatloukla pod názvem Aerobic si během loňského roku získal pozornost na mezinárodních festivalech v Budapešti či Bratislavě, domácí publikum jej mělo možnost vidět v Opavě či Ostravě. Nyní se soubor snímků vrací tam, kde před téměř 40 lety vznikly. Do Olomouce.

Zatloukalův Aerobic dává nahlédnout do počátků aerobikového hnutí v Olomouci za času socialismu, kdy se rytmické cvičení stalo jednou z mála kratochvílí žen, které hledaly únik z normalizačního bezčasí.

„Zatloukalovi se podařilo zachytit mnoho podob a příkladů žen, snících o jiném a lepším životě. Jeho snímky nám zprostředkovávají silné emoce a prožitky na pozadí skromně vybavených tělocvičen a omšelých betonových ploch chátrajících sportovišť. To, ruku v ruce se stále živou kolektivní pamětí, činí ze Zatloukalových fotografií sugestivní dokument své doby, na kterou si mnozí z nás stále dobře pamatují,“ říká k Zatloukalově sérii Štěpánka Bieleszová, kurátorka Muzea umění Olomouc .

Kniha fotografií Petra Zatloukala vyšla v edici Olomoučtí fotografové, kterou připravuje Vydavatelství UP s Muzeem umění Olomouc. Edice mj. získala cenu Olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury. Dosud v ní vedle Petra Zatloukala vyšly rovněž knihy snímků mistra aktu a ženského portrétu Miloslava Stibora, ikony avantgardní fotografie Karla Kašpaříka a solitéra české postmoderny Michala Kalhouse.

Ke stažení

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30 - 18.00

Neděle | 1. 10. 2023

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies