Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Tématem letošního Dne muzeí bude budoucnost, obnova a nové vize

AKTUALITA | 12. 3. 2021

Podrobné informace najdete ZDE.

Každý rok 18. května slavíme Mezinárodní den muzeí, už mnoho let tuto oslavu doprovázejí aktuální témata pro muzea i jejich návštěvníky. Tato témata stanovuje Mezinárodní rada muzeí ICOM, u nás je přináší Český výbor ICOM a pro letošní rok je to téma – Budoucnost muzeí: obnova a nové vize.

„Rok 2020 hluboce zasáhl celou společnost a kulturu zvláště. Muzea byla více jak 70% roku uzavřená a mnohá stojí na hraně přežití. Jak se vyrovnat s následky pandemie COVID-19? Mnohá muzea a jejich pracovníci hledají a nacházejí nové vize a cesty,“ vysvětluje volbu tématu Budoucnost muzeí: obnova a nové vize ve svém prohlášení předsednictvo ČV ICOM a zároveň vyzývá odborníky i veřejnost, aby vytvářeli, představovali si a sdíleli nové postupy, hodnoty, nové obchodní modely pro kulturní instituce a inovativní řešení sociálních, ekonomických a environmentálních výzev současnosti.

Kulturní sektor patří podle ČV ICOM mezi nejvíce zasažené, s krátkodobými i dlouhodobými vážnými ekonomickými, sociálními a psychologickými důsledky. Tato krize však také posloužila jako katalyzátor zásadních inovací, které již probíhají, zejména zvýšeného zaměření na digitalizaci a vytváření nových forem kulturních zkušeností a způsobů jejich sdělování veřejnosti.

Nyní je čas přehodnocovat náš vztah ke společnosti, experimentovat s novými a hybridními modely kulturního působení a důrazně znovu potvrdit základní hodnotu muzeí pro budování spravedlivé a udržitelné budoucnosti.

 


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30-18.00

Čtvrtek | 30. 11. 2023

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies