Můžete si koupit

Karel z Lichtensteinu-Castelcorna (1624-1695)

Přejít do e-shopu

Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Sv. Valentýna uctívali v Olomouci už v 17. století

AKTUALITA | 14. 2. 2020

Považujete svatého Valentýna za novinku importovanou k nám v posledních desetiletích? Tak to se mýlíte! Například ve stálé expozici Arcidiecézního muzea je světcův obraz vytvořený již v 17. století. Nyní je však toto dílo v péči restaurátora a do expozice se vrátí během března.

„Konkrétně jde o oltářní plátno z roku 1676, jehož autorem je olomoucký barokní malíř Martin Antonín Lublinský,“ prozrazuje jedna z kurátorek stále expozice Ke slávě a chvále II Martina Potůčková s tím, že Lublinského dílo původně zdobilo boční oltář v někdejším farním kostele Panny Marie na olomouckém Předhradí.

Sv. Valentin z Terni byl považován za patrona mládeže, zamilovaných a šťastného sňatku, ale byl také ochráncem proti epilepsii, moru a dalším nemocem, k nimž patří i dna, kterou trpěl zde také zobrazený olomoucký biskup Karel z Lichtensteinu-Castelcorna. „V průhledu za biskupem zachytil malíř soudobou podobu olomouckého dómu sv. Václava s trojvěžovým průčelím a převýšeným presbytářem, a to právě při pohledu od kostela Panny Marie na Předhradí,“ dodává Martina Potůčková.

Fotogalerie
Martin Antonín Lublinský

Sv. Valentýn, 1676


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc zavřeno
Muzeum moderního umění otevřeno
Arcidiecézní muzeum Kroměříž zavřeno

Neděle | 5. 12. 2021

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@olmuart.cz
telefon: 585 514 241

15 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2016