Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

MUO představí českou poválečnou fotografii v Lublani

AKTUALITA | 28. 8. 2020

Emila Medkova, Vilem Reichman, Ladislav Postupa, Antonín Gribovský, Jan Hajn, Rupert Kytka, Jaromír Kohoutek, Ivo Preček, to jsou jen některá jména fotografů, jejichž díla budou už od příštího čtvrtku k vidění ve slovinském hlavním městě.

Výstava Poezie každodennosti | Česká poválečná avantgardní fotografie v Galerii Photon představí trendy v české autorské fotografii šedesátých let 20. století. 

„Na výstavě budeme prezentovat například jednu z prvních fotografických skupin v Československu – skupinu DOFO, ta je úzce spjata s Olomoucí. Její členové navázali jak na meziválečnou avantgardu, zejména surrealismus, tak i na aktuální trendy 50. a 60. let minulého století, jako byl informel či lettrismus, v podtextu pak pro tu dobu příznačný existencialismus ,“ říká kurátorka výstavy Štěpánka Bieleszová.

Skupina DOFO svou kvalitou brzy překonala hranice Olomouce i Československa a zařadila se svým významem mezi širší evropskou uměleckou scénu. 

„Na výstavě ale připomeneme i souputníky této skupiny. Mám na mysli především členy libereckého Studia výtvarné fotografie, jako byli Jan Pikous, Čestmír Krátký nebo Ladislav Postupa,“ připomíná Bieleszová. „Pro dotvoření dobového kontextu, a také jako ukázky špičkové úrovně české fotografie 60. let nebudou chybět ani práce Emily Medkové či Miloslava Stibora.“

Výstava Poezie každodennosti potrvá v Galerii Photon až do 16. října.

Fotogalerie
Ladislav Postupa
Jan Hajn
Jaroslav Vávra
Antonín Gribovský

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc zavřeno
Muzeum moderního umění otevřeno
Arcidiecézní muzeum Kroměříž zavřeno

Úterý | 30. 11. 2021

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@olmuart.cz
telefon: 585 514 241

14 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2016