Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

V Arcidiecézním muzeu znovu oživí starou tradici – Božítělovou posýpku

AKTUALITA | 2. 6. 2020

Božítělovou posýpku, téměř zapomenutou křesťanskou tradici zdobení příbytků vysypávanými květinovými obrazci, již potřetí připomenou kurátoři Muzea umění před olomouckým Arcidiecézním muzeem, a to ve čtvrtek 11. června v 15 hodin.

"Ve čtvrtek po svátku Nejsvětější Trojice slavíme na památku ustanovení eucharistie Slavnost Těla a krve Páně, známou také jako Božítělová slavnost. S tímto svátkem se kdysi v téměř celé Evropě pojila tradice vytvářet ornamentální obrazce z nejrůznějších květů. Do současnosti se u nás udržela především v několika obcích na Moravskobudějovicku a Jemnicku, kde si lidé Božítělovou slavnost ozvláštňují výzdobou z květin i okolí svých příbytků. Po práci se vydávají do okolní krajiny a trhají květy, ze kterých pak před svými domy vysypávají květinové obrazce, většinou s motivem kříže a srdce. Tuto květinovou obětinu si pak navzájem hodnotí, obcházejí sousedy, navštěvují se; je to velmi příjemná společenská akce. Dříve to byla záležitost zvláště dětí a jejich matek," vysvětluje podstatu tradice kurátorka Arcidiecézního muzea Martina Potůčková.

S oživením této tradice přišla v roce 2017 brněnská zahradní architektka Lucie Králíková (Efemér), která se zabývá výzkumem českých a moravských tradic a rituálů v prostoru města, tehdy vytvořila posýpku v centru Brna, o rok později oslovila i ostatní, aby se přidali.

"V roce 2018 jsme se zapojili také my, a tento krásný zvyk se tak i u nás v Olomouci opět pomalu stává tradicí. Kdokoli má zájem, může se k nám připojit také letos ve čtvrtek 11. června v 15.00 před Arcidiecézním muzeem Olomouc a společně s námi vytvořit už potřetí posýpku nebo se jen tak přijít pokochat pohledem na ni," láká milovníky květin a tradic Martina Potůčková.

"Pokud máte možnost, vezměte s sebou také nejrůznější květy či listy, které bychom mohli použít, či se k nám přidejte a pomozte nám je nasbírat v předvečer svátku," dodává.

Fotogalerie
Božítělová posýpka

Lidé Božítělovou posýpku ozvláštňují výzdobou z květin i okolí svých příbytků. Po práci se vydávají do okolní krajiny a trhají květy, ze kterých pak před svými domy vysypávají květinové obrazce, většinou s motivem kříže a srdce.

Božítělová posýpka
Božítělová posýpka
Božítělová posýpka
Božítělová posýpka
Božítělová posýpka
Božítělová posýpka
Božítělová posýpka
Božítělová posýpka
Božítělová posýpka
Božítělová posýpka
Božítělová posýpka

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30 - 18.00

Neděle | 24. 9. 2023

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies