Aktuality a zajímavosti

Profesor pécsské univerzity György Várkonyi vystoupil v Olomouci

Jak vypadalo umění v letech 1908 - 1928 v jihovýchodní Evropě? To ve čtvrtek odpoledne prozradil profesor pécsské univerzity György Várkonyi. Ve své přednášce představil malíře stojícího v centru srbského moderního umění - Petara Dobroviće. Více ZDE.

 

V Kroměříži se setkali lektoři a učitelé ze čtyř zemí

V krásných prostorách kroměřížského Arcibiskupského zámku byl o víkendu 22.–24. září 2018 oficiálně zahájen rozsáhlý edukační program ArtCoMe, který propojí studenty z Olomouce, Krakova, Bratislavy a Pécse. Úvodní setkání ale patřilo muzejním lektorům a učitelům, kteří budou s vybranými studenty v následujících třech letech v rámci programu pracovat. Více ZDE.

 

Výstavu Rozlomená doba zahájil velkolepý koncert Krzysztofa Pendereckého

Legenda světové hudby, držitel ceny Grammy, polský skladatel Krzysztof Penderecki zahájil velkolepým koncertem v zaplněném kostele Panny Marie Sněžné olomouckou výstavu Rozlomená doba 1908–1928. Více ZDE.

 

Rozlomená doba 1908–1928. Výstava, jakou střední Evropa ještě neviděla

Přes 400 obrazů, soch, časopisů, knih, plakátů zapůjčených ze šesti desítek institucí z deseti evropských zemí. To je velmi stručná statistika jedinečné výstavy Rozlomená doba 1908–1928 | Avantgardy ve střední Evropě, která začíná 20. září 2018 v Muzeu umění Olomouc.
Více ZDE.

 

V Kroměříži začala konference Zrod soudobého Středoevropana

Dlouhé období mezi lety 1848 a 2018 zhodnotí mezinárodní umělecko-historická konference Zrod soudobého Středoevropana, kterou na Arcibiskupském zámku v Kroměříži pořádají ode dneška až do pátku Národní památkový ústav, Univerzita Palackého, Muzeum umění Olomouc a město Kroměříž. Více ZDE.

 

Český sochař bojoval za Francii, Francouzi ho zavřeli do zajateckého tábora

Světoznámý sochař Otto Gutfreund (1889 – 1927) bojoval v 1. světové válce za Francii v rotě „smrti“, ale skončil ve francouzském zajateckém táboře. Chtěl válčit dál, ale francouzští úředníci jej pasovali na nepřátelského Rakušáka.
Více ZDE.