Jozef Jankovič | Plynutí času

12. 10. 2017 — 11. 3. 2018

MUZEUM MODERNÍHO UMĚNÍ | TROJLODÍ

Nedávno zesnulý Jozef Jankovič (1937-2017) byl výraznou osobností poválečného slovenského umění. Na začátku šedesátých let dvacátého století patřil do okruhu bratislavských konfrontací a svou tvorbou si brzy získal uznání v mezinárodním kontextu. Tvarosloví informelu, nové figurace a vlivy pop-artu i postmoderny uchopoval vlastním sochařským pojetím, jímž angažovaně vypovídal o vzestupech a pádech lidského života, které obrací do společenské roviny a s ironickou nadsázkou se dotýká existenciálních limitů, které s sebou uplynulá doba přináší. 

Do obecného povědomí se zapsal zejména sousoším Obete varují, vytvořeným roku 1969 pro Památník SNP v Banské Bystrici, které se stalo symbolem vyrovnávání se slovenské společnosti s vlastní minulostí. Jeho téměř dvacet let trvající přesunutí do nacisty vypálené obce Kaliště je jedním z mnohých smutných příběhů doby normalizace. Navzdory předem určenému tématu sousoší (na téma vítězství) se ho Jankovič rozhodl změnit na příznačnější „oběť“. I přes nastalou nemožnost volné sochařské tvorby Jankovič neustal v hledání nových cest a vedle šperku se začal věnovat grafice, díky čemuž se stal jedním z průkopníků počítačové grafiky ve slovenském výtvarném umění. Ani při svém zdravotním hendikepu se nevzdal nekonvenční podoby svého uměleckého vyjádření, které vyústilo do podob figurálních reliéfů a plastik, často umísťovaných do veřejných prostor. 

Jozef Jankovič obdržel různá významná ocenění: Grand Prix Bienále Danuvius v Bratislavě (1968), Bienále mladých v Paříži (1969), Herderovy ceny (Vídeň, 1983). Reprezentoval Slovensko na Bienále v Benátkach (1970, 1995), na výstavě východoevropské avantgardy s názvem Europa-Europa v Bonnu (1994) a řadě dalších. Od roku 1990 působil jako profesor na VŠVU v Bratislavě, přičemž se stal jejím prvním rektorem po politických změnách roku 1989. 

Výstava v Muzeu umění Olomouc navazuje na stejnojmennou retrospektivu v Galerii města Bratislavy (7. 9. – 23. 10. 2016). Olomoucká výstava představí nejvýznamnější díla Jankovičovy tvorby z konce šedesátých a začátku sedmdesátých let, tedy času formování osobních výtvarných programů a reakcí na nejaktuálnější evropské umělecké tendence, kdy Jankovič přišel s motivem naddimenzovaných lidských končetin, přecházejícím k expresivním plastikám s poselstvím naléhavého apelu v rámci aktuálního celospolečenského dění. Nebudou chybět ani stěžejní ukázky dokreslující autorovo tvůrčí uvažování v následujících letech, kdy se v rámci postmoderního tvarosloví ke slovu dostala groteska a svérázně podala pocit pramenící z hledání svobody a absurdnosti zažívaných situací.

DOPROVODNÝ PROGRAM NAJDETE ZDE 

Open Call│Otevřená výzva pro umělce: Plynutí času

Muzeum umění Olomouc vyhlašuje otevřenou výzvu pro umělce při příležitosti konání výstavy sochaře Jozefa Jankoviče, jednoho z nejvýraznějších představitelů poválečného slovenského umění.

Vizuální umělci z různých oborů a zemí jsou vítáni se svými uměleckými projekty v elektronické podobě (pohyblivý/statický obraz, animace, video, nová média).

Více informací najdete ZDE

 

Fotogalerie
Jozef Jankovič

Ruce, 1968, Východočeská galerie v Pardubicích

Jozef Jankovič

Pohyblivé ruce, 1970, Zbierka Prvej slovenskej investičnej skupiny (PSIS)

Jozef Jankovič

Velký osud, 1970, Muzeum umění Olomouc

Jozef Jankovič

Autoportrét II., 1964, soukromá sbírka

Jozef Jankovič

Svědectví VI. [Svedectvo VI.], 1965, Galéria města Bratislavy

Jozef Jankovič

Svědectví VII. [Svedectvo VII.], 1966, Slovenská národná galéria

Jozef Jankovič

Můj stín [Môj tieň II.], 1964–65, Zbierka Linea

Jozef Jankovič

Chaos III., 2014, Galéria mesta Bratislavy


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10:00–18:00
Muzeum moderního umění 10:00–18:00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 9:00 - 16:30

Úterý | 26. 9. 2017

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@olmuart.cz
telefon: 585 514 241

6 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2016